Satınalma Cep - Akıllı Satınalma Asistanı

İstanbul Teknokent Genel Müdürü Sn. Yasin Erol'a desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

Satınalma Cep – Akıllı Satınalma Asistanı Mobil Uygulama çok beğenildi.

İHTİYACIMA KISA SÜREDE KİMLER DÖNÜŞ YAPABİLİR ?

TEDARİKÇİLER HİÇ OLMADIĞI KADAR YAKININIZDA

Satınalma Cep Akıllı Satınalma Asistanı İle Paletten İş Elbisesine, Gıdadan Makineye
Her Ürün ve Hizmeti Tedarik Ediyoruz

Tinova Bilişim Teknolojileri A.Ş. kurucu ortağı Adil Ünal ile birlikteyiz. Onunla Satınalma Cep ve EndustriyelTicaret.com’u konuşacağız. Öncelikle yeni Uygulamanız Satınalma Cep hayırlı olsun. Bu ürünü anlatabilir misiniz?

Adil Ünal: Satınalma Cep Mobil Uygulaması alıcılar ve satıcılar (tedarikçi firmalar) için büyük fayda sağlamaktadır. Öncelikle çıkış noktamız bireylerin ve kurumların alım işlemlerini kolaylaştırmak oldu. Gerek nihai tüketici pazarında ve gerekse örgütsel pazarında yer alan kişi ve kurumların istek ve ihtiyaçları artıyor. Diğer taraftan bazı ürün ve hizmet kategorilerinin temin edilmesi ise uzmanlık gerektiriyor. Fakat herkes her ürün ve hizmet grubunda uzman olmayabilir. Zaten olması da gerekmiyor. Bu çerçevede en önemli konu şu insanların sınırlı zaman ve enerjileri var. Şu soru ve tespitler öne çıkıyor: “İhtiyacıma yönelik olarak kısa sürede kimler dönüş yapabilir ?” “Vaktim son derece değerli. Boşa harcamak istemiyorum”. İşte bizim uygulamamız burada devreye giriyor.

Ekosistemin en önemli özelliği interaktif biçimde çalışmasıdır. Alıcılar güvenilir tedarikçilerden hızlı teklif toplama, ürün ve hizmet karşılaştırma, fırsat ve kampanyaları görme, zaman ve maliyetten tasarruf sağlamaktadır. Tedarikçi firmalar ise Türkiye çapında satış fırsatı, dinamik satış kanalı ile pazar geliştirme, binlerce firma ve alıcıya anında erişim imkanına kavuşmaktadırlar. Yeni nesil ticarette alıcı-satıcı taraflarını birleştirdik.

Ekosistem nasıl çalışıyor ? Tedarikçi ve İş Ortağı olmak isteyenler hangi adımları atıyor ?

Adil Ünal: Ekosistemde yer almak isteyen firmalara öncelikle Size nasıl destek olabiliriz ? sorusundan hareket ediyoruz. Firmanın ürün ve hizmet grupları hakkında bilgi alıyoruz. Faaliyet alanı nedir ? Müşterileri, tedarikçileri ve rakipleri özetle sektörü ile ilgili kapsamlı görüş alış verişinde bulunuyoruz. Tinova Ürün Ailesini anlatıyoruz. Her iki taraf için de yararlı bir süreç. Tedarikçi ve İş Ortağı üyelik türünü belirliyoruz. Kuvvetli iletişim kuruyoruz. Biz bu işbirliği yolculuğuna “İşbirliği içerisinde birlikte öğreniyoruz” diyoruz. Asla acele etmiyoruz. Girişimciler bazen bize kısa yollar, süratli adımlar önerebiliyor. Görüyoruz ki, bu tip yaklaşımlar her zaman ve koşulda istenilen faydayı üretmiyor. Birlikte koşmadan önce kısa ve doğru adımlar atalım. Ticarette “güven” bir çırpıda hemen oluşmuyor. Ama hatalı bir yaklaşımla hemen zarar görebiliyor. O nedenle işbirliği çerçevesinin zamana yayılmasını karşılıklı taahhütlerin iş deneyimine dönmesi önemli. Konfiçyüs “Durmadan devam ettiğiniz sürece ne kadar yavaş gittiğinizin önemi yoktur” der. Tinova olarak bizler de müşteri ilişkilerimizde bu sözün yansıması olan “işlerin başlaması ve devamlılığını” esas alırız. Birinci günde yüksek enerji ve zıplama diye bir şey yok. Dikkat, özen ve sabır ticaretin en önemli halkaları. Taraflar arasında güven geliştikçe iş hacmi kendiliğinden artacak arzu edilen güçlü seviyeye gelecektir.

SÜREKLİ YENİ MÜŞTERİ VE TEDARİKÇİ ARIYOR MUSUNUZ ?

DAHA FAZLA ALICI VE TEDARİKÇİ İLE İLETİŞİM KURMAK İSTER MİSİNİZ ?

Güvenilir ekosistemi meydana getirirken sağlam tedarikçi – alıcı ilişkisi bizim için son derece önemli. Bu nedenle Satınalma Cep uygulamasında yer alan firmalardan şirket evrakını istiyoruz. Vergi levhası, ticaret sicil belgesi ve imza sirkülerinin fotokopilerini temin ediyoruz. Araştırma ve değerlendirme yapıyoruz. Ayrıca tüm şirket bilgileri; kalite sertifikaları, ürün görsel ve katalogları EndustriyelTicaret.com üzerinde görülebiliyor. Burada da gerçekleşen siparişe ve işe ilişkin olarak tedarikçi performansını değerlendirebiliyor. Alıcılar çok yönlü geri bildirimler de bulunabiliyor. Böylelikle Cep ve internet sitesi entegre olmuş durumda. Koordineli bir biçimde çalışıyor.

İŞ VE NETWORKING BİR ARADA

SATINALMA SOSYAL BUYERNETWORK.NET

Ticaret ve networking odaklı bir yapı, bizim de “Satınalma Sosyal” dediğimiz www.endustriyelticaret.com içerisinde yeni meslektaşlarla görüş alış verişinde bulunabilirsiniz. 6.500 kişiden fazla sektör çalışanı bilgi ve tecrübesini paylaşmaktadır. Bu herkes için müthiş bir kolaylık anlamına geliyor.

Tinova ailesini diğer üyeleri; Satınalma Dergisi, Startup Vadisi.com (site, mobil) ve TedarikZinciri.org portalları da tüm sistemi desteklemektedir.

Satınalma Cep ve Tinova ürünleri ile ticaret ekosistemi geliştirdiğinizi görüyoruz. Nasıl başardınız ?

Adil Ünal: İşe 6 yıl önce piyasayı ve ihtiyaçlarını analiz ederek başladık. Sürekli yeni ürün geliştirme anlayışı firma kültürümüz oldu. Tinova’yı kurarken ismimiz de sloganımız da “teknoloji ve inovasyon”du. Dönüp arkamıza baktığımızda çıkış noktamızın çok doğru olduğunu görebiliriz. 6 yıl boyunca her ay düzenli bir biçimde Satınalma Dergisi çıkardık. Günümüze gelinceye dek 14 tane Konferans ve Çalıştay düzenledik. Sayısız fuara katıldık işbirlikleri yaptık. Sektörde bilinir hale geldik. Hiç boş durmadık. Sabır ve azimle çalışmaya devam ettik. Hep bir adım attık. Satınalma Cep uygulaması ile de Endüstri ve Ticaret Ekosistemimizi taçlandırdık. Hedefimiz net. Kurumsal tedarik hizmetleri alanında lider olacağız.

Bu süreçte Entertech İstanbul Teknokent’in size kazandırdıkları neler oldu ?

Adil Ünal: İstanbul Teknokent çok büyük bir camia. Son dönemde müthiş çalışmalar yapıyor. Çok sayıda projeye imza atıyor. Yurtiçi ve uluslararası çok sayıda işbirliği ile Teknokent firmalarına rehberlik ediyor. Zamana karşı yarışan yönetim ve uzman kadrosu ile hep destek oluyorlar. Başarımızda onların bize verdiği güç çok önemli.

İstanbul Üniversitesi araştırma üniversitesi olarak kendisine yeni hedefler ortaya koydu. Girişimci üniversite hedeflerimiz yeniden tanımlandı. Rektörümüz Sn. Prof. Dr. Mahmut Ak başta olmak üzere Teknokent yöneticilerimiz Sn. Yasin Erol, Sn. İhsan Faik Çıtlak, Sn. Prof. Dr. Şah İsmail Kırbaşlar ve Sn. Prof. Dr. Erol İnce hocalarımız daima yanımızda. Firma olarak bu büyük camianın içerisinde yer almaktan gurur duyuyoruz.

 

Yorum Bırakın